تاسیسات استخر

گرمایش استخر + معرفی 13 مدل تجهیزات گرم کن استخر

گرم کردن آب استخر

گرمایش استخر و جکوزی در تمامی فصل های سال از اهمیت زیادی برخوردار است. یک استخر زلال را تصور کنید که تمامی تجهیزات آن تکمیل است اما دمای آن به سردی آب های قطب شمال است ! در چنین شرایطی استفاده از استخر برای هیچ کسی امکان پذیر نیست. دمای مناسب آب در استخر، معمولاً در بازه ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد قرار دارد و امکان شنا و ورزش آبی در فصل‌های گرم و معتدل سال را فراهم می‌کند.

در مورد جکوزی‌ها اما موضوع متفاوت است! دمای ایده‌آل و مناسب جکوزی در حدود ۴۰ تا ۴۴ درجه سانتی‌گراد است. این دما به عنوان دمای آب‌گرمی ایمن و لذت‌بخش برای استفاده در جکوزی تأیید شده است. افراد می‌توانند در این دما با آرامش استحمام کرده و لحظاتی آرام و لذت‌بخش را تجربه کنند.

به طور کلی، نظارت دقیق بر دما و تنظیم آن به دماهای ایده‌آل می‌تواند تاثیر مستقیمی بر تجربه استفاده از استخر و جکوزی داشته باشد. این اقدامات به بهبود بهداشت و راحتی کاربران کمک کرده و تجربه استفاده از این تجهیزات را بهبود میبخشد.

پیشنهاد آراز صنعت: فیلتر شنی استخر

گرمایش استخر

گرمایش استخر در کنار بهداشت استخر، از مهم ترین موارد استفاده از استخر است.حفظ کیفیت آب استخر و داشتن دماهای مناسب در آن و جکوزی‌ها بسیار حائز اهمیت است. دمای غیرمناسب می‌تواند به مشکلات بهداشتی و رفاهی شناگران و کاربران این تجهیزات منجر شود. استفاده از سیستم‌های گرمایشی مناسب و رعایت اصول بهداشتی در نگهداری و مدیریت استخرها و جکوزی‌ها به منظور حفظ دمای مطلوب و بهداشتی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

از جمله روش‌های استفاده شده برای گرمایش استخر و جکوزی‌ها می‌توان به سیستم‌های گرمایشی با استفاده از مبدل‌های حرارتی، پمپ‌های گرمایشی، گرمایش از طریق پنل‌های خورشیدی و سیستم‌های تبادل گرما اشاره کرد. همچنین، اتلاف حرارت از سطح آب استخر را می‌توان با استفاده از پوشش‌های مخصوص کاهش داد و در نتیجه نیاز به گرمایش کمتری داشت.

گرمایش استخر | دمای آب استخر و روش محاسبه گرمایش آب استخر

تعیین ظرفیت گرمایش استخر

طراحی و محاسبه ظرفیت گرمایش استخر به دقت و توجه به جزئیات مختلف نیاز دارد. به طور کلی برخی از اصول کلی در تعیین ظرفیت گرمایش استخر اشاره کرد:

محاسبه حجم استخر

برای تعیین حجم کل استخر، از ابعاد استخر (طول، عرض، و عمق) استفاده کنید و با استفاده از فرمول‌های حجم مناسب برای شکل استخر (مانند مستطیل، دایره‌ای و …) حجم آب را محاسبه کنید. همچنین حجم سطح آبی که از آبنماها یا فواره‌ها تبخیر می‌شود و حجم تجهیزات دیگر نیز را به حجم استخر اضافه کنید.

تعیین درجه حرارت مطلوب

برای استخر، درجه حرارت مطلوب معمولاً بین 25-28 درجه سانتی‌گراد برای استخرهای عمومی و بین 27-30 درجه سانتی‌گراد برای استخرهای خانگی است. انتخاب درجه حرارت مطلوب به نوع استخر و نیازهای کاربری بستگی دارد.

کاهش اتلاف حرارت از سطح آب

استفاده از پوشش‌های مخصوص برای استخر می‌تواند از اتلاف حرارت از سطح آب کاهش دهد و در نتیجه نیاز به گرمایش کمتری داشته باشید.

عایق‌بندی مناسب

اعمال عایق‌بندی مناسب برای محیط استخر نیز می‌تواند از تلفات حرارت کاهش دهد و کارایی سیستم گرمایشی را افزایش دهد.

نوع سیستم گرمایشی

 انتخاب نوع سیستم گرمایشی بستگی به عوامل مختلفی مانند اندازه استخر، میزان استفاده، منطقه جغرافیایی و … دارد. سیستم‌های مختلفی مانند استفاده از مبدل‌های حرارتی، پمپ‌های گرمایشی، گرمایش از طریق پنل‌های خورشیدی و غیره وجود دارند که هر کدام نیازمند محاسبات مخصوص به خود هستند.

برای طراحی مناسب سیستم گرمایشی استخر بهتر است با کمک مهندسان متخصص در این زمینه و با توجه به نوع و اندازه ی استخر شما بهترین سیستم گرمایش استخر را برای استخر خود انتخاب کنید.

گرمایش استخر چیست؟

گرمایش استخر و وجود سیستم گرمایشی مناسب جهت تامین حرارت اب استخر و جکوزی از مهم ترین موارد فراهم کردن شرایط استفاده از استخر است.در این نوشته سعی داریم تا به معرفی نکات مهم در هنگام خرید پکیج گرمایش استخر بر اساس شرایط قیمت و برند آن بپردازیم. مجموعه ی اراز صنعت به عنوان یک شرکت پیشگام در زمینه ی تولید و فروش انواع پکیج گرمایش استخر و سایر تجهیزات مورد نیاز استخر و موتورخانه، امکان خرید پکیج های گرمایش استخر را با قیمت مناسب به همراه گارانتی در اختیار متقاضیان عزیز قرار داده است.

برای خرید پکیج گرمایش استخر و استعلام قیمت ان وارد سایت اراز صنعت شده و محصولات مورد نیاز خود را سفارش دهید.همچنین میتوانید برای دریافت راهنمایی خرید پکیج گرمایش استخر با ما تماس بگیرید و از پشتیبانی شرکت استفاده کنید.در ادامه قصد داریم تا به معرفی گرمایش استخر و نحوه ی استفاده از پکیچ های گرمایش استخر و قیمت آن بپردازیم.با ما همراه باشید.

پیشنهاد آراز صنعت : منبع کویل دار

دمای آب استخر و روش محاسبه گرمایش آب استخر

دمای مناسب برای آب استخر برای راحتی و سلامت شناگران بسیار مهم است. بر اساس مطالعات و توصیه‌های پزشکان، دمای مناسب برای آب استخر به طور معمول در حدود 28 درجه سانتیگراد قرار دارد. این دما به عنوان یک دمای مطلوب و آرامش‌بخش برای شناگران در نظر گرفته می‌شود.

در نظر داشته باشید که دمای آب استخر نباید کمتر از 26 درجه سانتیگراد باشد، زیرا در این صورت ممکن است برای شناگران خنکی زیادی ایجاد شود و حجم بدن آنها در معرض خطر قرار گیرد. همچنین، در دمای آب پایین‌تر، انرژی بدن شناگران به سرعت به محیط استخر انتقال پیدا می‌کند و می‌تواند برای مدت طولانی در آب بودن آنها غیرمطلوب باشد.

با توجه به حجم بزرگ آب استخرها، تنظیم و کنترل دمای آب می‌تواند چالش‌هایی داشته باشد. برای حفظ دمای مناسب در استخر، استفاده از روش‌های گرمایش استخر از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است روش‌های استاندارد و مطمئن برای گرم کردن آب استخر را در نظر بگیرید تا دمای مطلوب را حفظ کنید و به هدر رفتن انرژی و گرما در استخرها جلوگیری کنید.

محاسبه ی دمای اولیه اب با در نظر گرفتن مدت زمان گرمایشی اولیه ای مورد، به همراه بار حرارتی جهت گرمایش اولیه جکوزی و استخر انجام میشود.

گرمایش استخر

یک قاعده به طور کلی به منظور طراحی سیستم گرمایش اولیه استخرهای خانگی و جکوزی های خانگی استفاده می شود. برای محاسبه بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه استخر و جکوزی، به موارد زیر نیاز دارم :

دمای اولیه آب استخر و جکوزی: برای استخرهای خانگی، دمای 28 درجه سانتیگراد و برای جکوزی های خانگی، دمای 38 درجه سانتیگراد به صورت پیشفرض در نظر گرفته می شود.
مدت زمان گرمایش اولیه: برای استخرهای خانگی، مدت زمان بین 12 تا 24 ساعت و برای جکوزی های خانگی، بین 4 تا 6 ساعت در نظر گرفته می شود.
حجم آب: برای محاسبه بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه، باید حجم آب استخر و جکوزی را بدانید.
با توجه به این موارد، بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه استخر و جکوزی با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود:

Q (Kcal/Hr) = V (Lit) * (T2-T1) (‘C) / Time (Hr)

در این فرمول، Q بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه را نشان می دهد، V حجم آب را در لیتر مشخص می کند، T1 دمای اولیه آب را نشان می دهد، T2 دمای نهایی مورد نظر را نشان می دهد و Time مدت زمان گرمایش اولیه را به ساعت مشخص می کند.محاسبه بار حرارتی لازم برای گرمایش اولیه استخر و جکوزی و همچنین محاسبه اتلاف حرارت سطحی استخر، اطلاعات مهمی برای تعیین ظرفیت حرارتی سیستم گرمایشی مورد نیاز استخر هستند. با توجه به این اطلاعات، می توان به طور دقیق تر به تعیین نوع و اندازه مناسب سیستم گرمایشی برای استخر و جکوزی پرداخت.

در صورتی که استخر دارای سایه بان یا سقف محافظ باشد، میزان اتلاف حرارت سطحی آن کاهش پیدا می‌کند. از این رو، برای استخرهای سرپوشیده یا استخرهای روباز مجهز به سایه بان، مقادیر منظور شده در جدول اتلاف حرارت سطحی استخر را با ضریب 0.75 ضرب کرده و سپس وارد محاسبات می‌کنیم. این ضریب به عنوان یک فاکتور تعدیل کننده برای میزان اثر سایه بان و سقف محافظ بر روی اتلاف حرارت سطحی استخر در نظر گرفته می‌شود.

با داشتن اطلاعاتی که نام برده شد، می توان اتلاف حرارت سطحی استخر را محاسبه کرد. برای این منظور، می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

Q = U × A × ΔT

در این فرمول، Q میزان اتلاف حرارت سطحی استخر (واط) است، U ضریب انتقال حرارت استخر به محیط خارجی (واط بر متر مربع درجه سلسیوس)، A سطح استخر (متر مربع) و ΔT تفاوت دمای آب درون استخر و دمای هوای خارجی (درجه سلسیوس) است.برای محاسبه ضریب انتقال حرارت U می توان از جدول مذکور در سوال استفاده کرد و با توجه به شرایط محیطی و ویژگی‌های استخر، مقدار مناسبی برای U در نظر گرفت. سپس با محاسبه مساحت سطح استخر، و تفاوت دمای آب درون استخر و دمای هوای خارجی، می توان مقدار اتلاف حرارت سطحی استخر را با استفاده از فرمول بالا محاسبه کرد.

مطالعه بیشتر: منبع دوجداره

گرمایش استخر را چطور تامین کنیم؟

گرمایش استخر به عنوان یکی از مهم ترین موارد نگهداری و تامین اب گرم استخر و جکوزی محسوب میشود. گرمایش استخر با استفاده از سیستم گرمایشی جهت تامین گرمای اب استخر و جلوگیری از افت دمای اب در موتورخانه انجام میشود. گرمایش استخر به منظور حفظ کیفیت استفاده از استخر و سلامت شناگران از مواردی است که جزو دغدغه ی اصلی صاحبان استخر به حساب می اید.دمای متعادل برای استفاده از استخر بر اساس شرایط و نوع استخر باید در محدوده ی 25 تا 30 درجه باشد. همچنین دمای ایده ال جکوزها برای استفاده از ان باید در حدود دمای 40 تا 44 درجه سانتی گراد باشد.

مطالعه بیشتر : تصفیه استخر

به منظور تامین دمای گرمایش استخر،گرمایش جکوزی و اب گرم لوله کشی ساختمان ها در بسیاری از استخرهای عمومی و خصوصی از سیستم گرمایشی مجزایی استفاده میشود.افزایش دمای بیش از حد اب استخرها باعث افزایش بخار و سطح تبخیر اب در استخر میشود. بالا رفتن دمای زیاد اب بیشتر از محدوده ی تعیین شده ی استاندارد استخر و جکوزی ها میتواند باعث بروز اسیب به تجهیزات استخر شود.

برای جلوگیری از افزایش سطح تبخیر اب به طور کلی دمای اب استخر باید در محدوده 2 تا 3 درجه سانتی کراد کمتر از دمای محیط باشد.برای جلوگیری از افزایش سطح تبخیر اب در سیستم های گرمایش استخر از ترموستات در مسیر جریان اب گرم استفاده میشود.در ادامه قصد داریم تا به معرفی انواع پکیج های گرمایش استخر بپردازیم با ما همراه باشید.

گرمایش استخر

روش های گرمایش آب استخر و جکوزی

در ادامه قصد داریم تا به انواع پکیج های گرمایش استخر بپردازیم.به طور کلی با استفاده از روش های زیر میتوان گرم کردن آب استخر را انجام داد:

 • دیگ موتورخانه
 • دیگ‌های فولادی
 • دیگ  چدنی
 • مبدل حرارتی
 • گرمکن مستقیم چگالشی
 • پمپ‌ حرارتی
 • پکیج‌های گرمایشی
 • پنل خورشیدی
 • سیستم گرمایش خورشیدی استخر
 • هیتر استخر
 • هیترهای برقی
 • هیتر گازی
 • سیستم گرمایشی از کف استخر

دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه  به دلیل هزینه های کم نگهداری ان، راندمان کاری بالا و سطح ایمنی استاندارد ان از ابزارهای پر کاربرد برای گرم کردن اب استخر است.دیگ بخار استخر در دو نوع برقی و گازی تولید و به بازار عرضه میشود.استفاده از دیگ بخار استخر در استخرهای باز یا داخلی رایج است.ظرفیت ذخیره اب گرم در دیگ بخار استخر بالا بوده و توانایی تامین حرارت استخرهای با ابعاد زیاد را دارد.

میزان فشار کاری، دما و ظرفیت دیگ بخار استخر بر اساس فضای این دستگاه تعیین شده و استفاده از ان به دلیل استاندرادهای زیست محیطی بسیار کاربردی است.برای دستیابی به مقدار دمای بالا مانند 150 درجه سانتی گراد در دیگ بخار نیاز به مصرف انرژی زیادی است.هزینه ی خرید، تعمیر و نگهداری دیگ بخار در مقایسه با سایر تجهیزات گرمایش استخر پایین تر است.

گرمایش استخر با دیگ بخار استخری

دیگ اب گرم از مهم ترین تجهیزات موتورخانه محسوب شده و توانایی تامین گرمایش استخر،گرمایش موتورخانه،تامین اب گرم مصرفی ساختمان ها را به بهترین شکل دارد.دیگ موتورخانه در انواع متفاوتی بر اساس کاربرد و ظرفیت مورد نیاز استفاده میشود و مصرف ان نیازهای استفاده از دیگر تجهیزات موتورخانه را برطرف میکند.برای استعلام قیمت و دریافت اطلاعات خرید دیگ اب گرم وارد صفحه ی فروشگاه شوید .

دیگ‌های فولادی

دیگ‌ فولادی در واقع دیگ‌هایی هستند که از جنس فولاد ساخته شده‌اند. آنها دارای دو بخش اصلی هستند: لوله و پوست. لوله‌های دیگ فولادی برای عبور سیال (مانند آب یا بخار) به کار می‌روند و از جنس فولاد ساخته شده‌اند. پوست دیگ نیز به عنوان پوسته خارجی دیگ عمل می‌کند و وظیفه حفاظت از لوله‌ها و ساختار داخلی دیگ را بر عهده دارد.

گرمایش استخر با دیگ فولادی

دیگ‌های فولادی در دو گروه اصلی قرار می‌گیرند:

دیگ‌های لوله آب (Water Tube Boilers): در این نوع دیگ‌ها، سیال گرم (معمولاً آب) از طریق لوله‌های فولادی در دیگ عبور می‌کند. حرارت مورد نیاز برای گرم کردن سیال توسط سوخت (مانند گاز طبیعی، نفت یا ذغال) یا سایر منابع حرارتی تأمین می‌شود. این نوع دیگ‌ها برای تولید بخار و استفاده در سیستم‌های بخاری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیگ‌های لوله آتش (Fire Tube Boilers): در این نوع دیگ‌ها، لوله‌های فولادی برای عبور گرمای تولید شده توسط سوخت از طریق دودکش استفاده می‌شوند. سیال گرم (مانند آب) درون لوله‌های دودکش قرار دارد و حرارت از طریق دیواره‌های لوله به سیال منتقل می‌شود. این نوع دیگ‌ها معمولاً برای تأمین گرمایش در سیستم‌های گرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیگ‌های فولادی به دلیل مقاومت و قدرت بالا، معمولاً برای کاربردهای صنعتی و تجاری مناسب هستند. طراحی و ساخت دیگ‌های فولادی برای تأمین نیازهای حرارتی مختلف به صورت استاندارد و سفارشی صورت می‌گیرد.

دیگ چدنی

دیگ‌های چدنی شوفاژکار برای استفاده با مشعل‌های گاز سوز، گازوئیل سوز و یا دوگانه سوز مناسب هستند. آنها از نوع پره‌ای بوده و در صورت شکستگی یا آسیب دیدگی هر یک از پره‌ها، قابلیت تعویض و جایگزینی آنها وجود دارد. این ویژگی باعث می‌شود که در صورت نیاز، پره‌ها به راحتی قابل تعویض و تعمیر باشند.

گرمایش استخر با دیگ چدنی

علاوه بر این، به دلیل تفکیک پره‌ها از یکدیگر، دیگ‌های چدنی شوفاژکار دارای حمل و نقل آسان هستند. این ویژگی امکان تهیه دیگ در محل ساختمان و نصب آن در مکان مورد نظر را فراهم می‌کند. این امر به دلیل جلوگیری از صدمه‌رسیدن به دیگ در مراحل ساخت و ساز ساختمان نیز بسیار مفید است. به این ترتیب، می‌توان در مراحل اتمام ساخت و ساز بنای ساختمانی دیگ را تهیه و در محل موتورخانه یا نمایندگی مورد نظر نصب کرد.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی پوسته و لوله یکی از نوع مبدل های حرارتی است که در صنایع مختلف، از جمله صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت آب و فاضلاب استفاده می‌شود. این نوع مبدل حرارتی از یک لوله داخلی که مایع گرم را در بر می‌گیرد و یک پوسته خارجی که مایع سرد را در بر می‌گیرد تشکیل شده است. حرارت از مایع گرم از طریق دیواره لوله به مایع سرد منتقل می‌شود. این نوع مبدل حرارتی به دلیل ساختار خاص و قابل تنظیم بودن ظرفیت حرارتی، قابلیت استفاده در شرایط مختلف و عملکرد قابل اعتماد، بسیار محبوب است.

مبدل حرارتی دارای مدل های متفاوتی مانند : مبدل استخر استیل و مبدل مسی است، یکی از مهمترین تجهیزات در سیستم گرمایش استخر هستند و با استفاده از آنها می‌توان از حرارت تولید شده توسط دیگ و یا سیستم گرمایشی دیگر استفاده کرد تا آب استخر گرم شود. استفاده از مبدل حرارتی از لحاظ اقتصادی و محیطی نیز مناسب است زیرا در برابر سیستم‌های گرمایشی سنتی از انرژی کمتری استفاده می‌کند و همچنین زمانی که از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند پنل خورشیدی استفاده می‌شود، بسیار محیط‌زیستی است.

گرمایش استخر با مبدل حرارتی

مبدل حرارتی صفحه ای نیز شامل صفحه های فلت و فین است که به صورت ترکیبی از صفحات فلت (صفحات صاف) و صفحات فین (صفحات ریز خمیده) تشکیل شده است. این صفحات به صورت تراکم‌دار در هم قرار داده می‌شوند و مایع گرم از طریق صفحات فلت جریان داده می‌شود و حرارت به صورت متقابل از طریق صفحات فین منتقل می‌شود. این نوع مبدل حرارتی به دلیل طراحی جمع و جور و قابلیت تبادل حرارت مؤثر، در برخی کاربردها مانند سیستم‌های تهویه مطبوع و سرمایشی، سیستم‌های گرمایش مرکزی و سیستم‌های خنک کننده استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای گرمایش آب استخر، جکوزی و آب گرم مصرفی معمولا از مبدل های حرارتی جداگانه استفاده می‌شود. این مبدل های حرارتی برای تأمین گرمایش آب استخر، جکوزی و آب گرم مصرفی به صورت مستقل عمل می‌کنند و با استفاده از دو مدار جداگانه، حرارت مورد نیاز را از دیگ آبگرم یا دیگ بخار دریافت کرده و به آب مورد نیاز تأمین می‌کنند. هر مدار شامل مایع گرم و مایع سرد خود است و حرارت به صورت متقابل از طریق مبدل حرارتی به مایع سرد منتقل می‌شود. استفاده از مبدل های حرارتی جداگانه برای هر یک از این سیستم ها به دلیل افزایش کارایی و کنترل بهتر در تأمین حرارت، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مورد انتخاب دیگ حرارتی نیز درست است که باید با توجه به بار حرارتی مورد نیاز برای گرمایش استخر و سایر نیازهای گرمایشی در منزل (مانند گرمایش فضای داخلی، آب گرم شیرینی و …)، دیگ مناسب انتخاب شود. در این رابطه، عواملی مانند نوع سوخت، راندمان، قیمت، قابلیت تعمیر و نگهداری و … نیز باید مورد بررسی قرار بگیرند.

مبدل حرارتی با استفاده از دو مدار مجزای خود، گرمایش استخر را به شکل عبور اب استخر از یک مدار و جریان داشتن بخار گرم یا حرارت مورد نیاز دیگ بخار در مدار دیگر را تامین میکند.با تلاقی گرمای حاصل از بخارو احترق با اب استخر، گرمای مورد نیاز اب تامین میشود.مبدل حرارتی با استفاده از دو مدار مجزای خود، گرمایش استخر را به شکل عبور اب استخر از یک مدار و جریان داشتن بخار گرم یا حرارت مورد نیاز دیگ بخار در مدار دیگر را تامین میکند.با تلاقی گرمای حاصل از بخار و اب استخر گرمای مورد نیاز اب تامین میشود.

گرمایش استخر

گرمکن مستقیم چگالشی

گرمکن مستقیم چگالی از روش های دیگر تامین گرمایش استحر است .گرمکن مستقیم چگالی با استفاده از یک مشعل روند تامین گرمایش استخر را انجام داده و نیازی به فطعات دیگری ندارد. گرمکن مستقیم چگالی با استفاده از سوخت مایع، گاز یا گازوئیل گرمایش استخر را به روش بهینه و با کیفیتی تامین میکند. این مدل گرم کن دارای یک گریل در قسمت انتهایی دستگاه دارد که برای ورودی هوای حاصل از سوختن و احتراق تعبیه شده است.

گرمایش استخر با گرمکن مستقیم چگالشی

استفاده از گرمکن های شعله مستقیم دارای مزایا و ویژگی هایی است که می تواند برای گرمایش استخر و حتی سایر نیازهای حرارتی منازل و ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرد. برخی از مزایا و ویژگی های این گرمکن ها عبارتند از:

 • ۱- افزایش راندمان: این گرمکن ها با استفاده از فناوری بویلر چگالشی به دلیل برگشت حرارتی بالا، از انرژی بهینه استفاده می کنند و راندمان بالایی دارند.
 • ۲- کاهش هزینه ها: با اینکه این گرمکن ها برای خود دارای قیمت بالایی هستند، اما به دلیل راندمان بالا و کاهش مصرف سوخت، در نهایت هزینه های انرژی را کاهش می دهند.
 • ۳- کوچک و جمع و جور: این گرمکن ها به دلیل عدم نیاز به تجهیزات جانبی و لوله کشی های مربوطه، بسیار جمع و جور و کم حجم هستند و به راحتی در فضاهای محدود قرار می گیرند.
 • ۴- استفاده آسان: نصب و استفاده از این گرمکن ها بسیار آسان است و نیازی به فراگیری تخصصی نیست.
 • ۵- حفظ محیط زیست: با افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت، این گرمکن ها کمک بسیاری به حفظ محیط زیست می کنند.

به طور کلی، استفاده از گرمکن های مستقیم یکی از بهترین راه حل هایی است که می توان برای گرمایش استخر و سایر نیازهای حرارتی منازل و ساختمان ها در نظر گرفت. این گرمکن ها با راندمان بالا، هزینه های پایین، حفظ محیط زیست و سادگی است.

پمپ‌ حرارتی

پمپ‌های حرارتی یک راه کار موثر و کم مصرف برای گرم کردن استخر هستند. این پمپ‌ها از هوای بیرون استفاده می‌کنند تا حرارت را جذب کرده و به آب استخر منتقل کنند. زمانی که هوای بیرون گرم نباشد، پمپ حرارتی نمی‌تواند به خوبی عمل کند و ازاینرو در مناطق سرد سیر توصیه نمی‌شود.پمپ‌های حرارتی به دلیل کارآیی بالا و مصرف کم انرژی، هزینه‌های مصرفی کمتری نسبت به سایر روش‌های گرم کردن استخر دارند.

این مزیت در طول مدت زمان استفاده از پمپ حرارتی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی شود.پمپ‌های حرارتی معمولاً به صورت یکپارچه با سیستم تهویه هوا و تصفیه آب استخر کار می‌کنند که در بهینه‌سازی کارکرد آنها و کاهش هزینه‌های کلی مربوط به استخر موثر است.هیت پمپ یا پمپ حرارتی یکی از روش‌های نوین گرمایش آب استخر است که برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های انرژی، مورد توجه قرار گرفته است.

این دستگاه با استفاده از انرژی الکتریکی و هوای گرم از محیط، انرژی حرارتی را به آب استخر منتقل می کند و در نتیجه دمای آب استخر افزایش می یابد. این روش نسبت به روش‌های دیگری مانند استفاده از گاز و یا روغن، کمترین اثرات زیست محیطی را دارد و به علاوه، به صرفه‌ترین روش برای گرم کردن آب استخر تلقی می شود.پمپ حرارتی از تجهیزات تامین کننده ی گرمایش استخر و اب گرم استخر است.

گرمایش استخر با پمپ حرارتی استخر

با عبور هوای محیط از کویل اواپراتور، حرارت آب استخر به هوا منتقل می شود و در نتیجه هوا سرد می شود. سپس هوای سرد، توسط فن دستگاه به سمت کویل کمپرسور (Condenser) که در داخل دستگاه قرار دارد، هدایت می شود. در کویل کمپرسور، هوا از طریق فشار دادن توسط کمپرسور، باعث گرم شدن آن می شود و حرارتی که از آب استخر گرفته شده بود را به هوا منتقل می کند. سپس هوای گرم به خارج دستگاه دفع می شود.

با این روش، حرارت از آب استخر گرفته شده و به هوا منتقل شده و در نتیجه، آب استخر گرمتر و هوا خنکتر می شود. این فرایند تکرار می شود تا آب استخر به دمای مطلوب رسیده و حفظ شود.

روند کار پمپ حرارتی به صورت عبور اب استخر از بستر پمپ و فیلتر و هدایت ان به پمپ حرارتی با استفاده از انرژی الکتریکی است.پکپ های حرارتی با عبور اب گرم و انتقال حرارت به اب استخر روند تامین گرمایش مورد نیاز استخر را در محیط های سرد انجام میدهند.پمپ حرارتی از تجهیزات گرمایش استخری ارزان قیمت محسوب شده و دارای راندمان کاری بالایی میباشد.

پمپ حرارتی در دو نوع پمپ حرارتی با منبع هوا و پمپ حرارتی با منبع اب تولید شده و استفاده از ان بر اساس فضای استخر و میزان بودجه ی مصرف کننده تعیین میشود.هیت پمپ ها، به دلیل کارایی بالا، راهکاری مناسب برای گرمایش و سرمایش استخرها هستند. در واقع، این دستگاه ها با استفاده از حرارت موجود در محیط اطراف، آب استخر را گرم می کنند و یا با استفاده از یک سیکل برعکس، حرارت از آب استخر را جذب کرده و آب را سرد می کنند.

پکیج‌ گرمایشی

پکیج‌های گرمایشی به عنوان راه حلی کامل و مناسب برای گرم کردن استخرها محسوب میشوند. این پکیج‌ها شامل تمام تجهیزات لازم برای گرمایش آب استخر می‌باشند و به صورت یک واحد یکپارچه عرضه می‌شوند.تجهیزات اصلی یک پکیج گرمایشی شامل ترموستات (برای کنترل دمای آب استخر)، منبع انبساط (برای مهار تغییرات حجم آب در اثر تغییر دما)، شیر برقی (برای کنترل جریان آب در سیستم)، کنترل پنل (برای کنترل عملکرد سیستم) و مبدل حرارتی (برای انتقال حرارت از منبع حرارتی به آب استخر) هستند.

پکیج‌های گرمایشی به دلیل داشتن تمام تجهیزات لازم، ارائه یک راه حل کامل برای گرم کردن استخرها از نظر فنی و عملکردی محسوب می‌شوند. این تجهیزات به صورت یکپارچه عرضه می‌شوند و به سادگی قابل نصب و راه‌اندازی بوده و به دلیل طراحی و ساخت متخصصانه، عملکرد بسیار بهینه و انتقال حرارت بالا را ارائه می‌دهند.

استفاده از پکیج های گرمایشی برای تامین گرمایش استخر کافی بوده و به کارگیری آن باعث بی نیاز شدن مصرف کنندگان به سیستم های گرمایشی موتورخانه شده است.نحوه ی تامین گرمایش استخر در پکیج های گرمایشی با استفاده از عبور اب به داخل محفظه ی پکیج و دریافت حرارت مورد نیاز ناشی از احتراق یا برق صورت میگیرد.

گرمایش استخر با پکیج گرمایشی

در برخی از استخرها به دلیل نبود موتورخانه شرایط استفاده از مبدل های حرارتی نبوده و هزینه های بالای ان باعث ترجیح مصرف کننده به استفاده از پکیج های گرمایشی است.پکیج گرمایشی با فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز گرمایش استخر مانند: دیگ اب گرم،مبدل های حرارتی،ترموستات،کنترلر پنل،مبنع انبساط دما،شیر برقی و… باعث رفع نیاز تامین مورد نیاز حرارت استخر میشود .

اگر شما به دنبال روشی کامل و همه‌جانبه برای گرم کردن استخرتان هستید و دسترسی به موتورخانه گرمایشی سنتی و دیگر روش‌های گرمایشی ندارید، پکیج گرمایشی یک گزینه بسیار مناسب و کارآمد برای گرمایش استخر شما است. نکته ی مهم در زمان انتخاب پکیج گرمایشی مناسب جهت گرم کردن آب استخر، دریافت مشاوره از متخصصان این زمینه است. جهت دریافت مشاوره خرید پکیج گرمایشی با شماره پشتیبانی آراز صنعت تماس بگیرید.

پنل خورشیدی

استفاده از پنل خورشیدی برای گرم کردن آب استخر یک روش موثر و پرکاربرد است.پنل ها با پوشاندن مخزن استخر، تبخیر آب را کاهش داده و حرارت داخل استخر را حفظ می‌کنند. این روش به عنوان یک راهکار پر کاربرد برای گرمایش استخر شناخته شده است و حتی در کنار روش‌های دیگر نیز پیشنهاد می‌شود.پنل های خورشیدی، هنگامی که روشن هستند نور خورشید و گرما را به استخر منتقل می‌کنند. با عبور گرمای بیشتر و انتقال اشعه UV، حالت گلخانه‌ای در استخر شما ایجاد می‌شود و گرمای بیشتری در داخل استخر حفظ می‌شود.

گرمایش استخر با پنل خورشیدی

در حالی که در پنل های ساده، قابلیت عبور اشعه UV، گرما و نور وجود ندارد. آنها فقط به عنوان یک عایق و پوشش عمل می‌کنند و از خروج گرما از استخر جلوگیری می‌کنند.استفاده از پنل های خورشیدی به عنوان روش اصلی گرمایش استخر می‌تواند به شما کمک کند تا از مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به سیستم‌های گرمایشی دیگر کاسته شود. همچنین، این پنل ها به حفظ حرارت استخر کمک می‌کنند و در نتیجه میزان استفاده و لذت بردن از استخر را افزایش می‌دهند.

سیستم گرمایش خورشیدی استخر

سیستم گرمایش خورشیدی استخر، یکی از روش‌های پرطرفدار و محیط‌زیستی برای گرم نگه داشتن آب استخر است. در این روش، از پنل‌های خورشیدی برای جذب انرژی خورشیدی استفاده می‌شود که سپس این انرژی به آب استخر منتقل می‌شود و آب را گرم می‌کند. این روش بسیار ساده و کم هزینه است و در صورت نصب و راه‌اندازی صحیح، می‌تواند به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و پول منجر شود.

این سیستم به شکل یک آبگرمکن خورشیدی عمل می‌کند و از انرژی خورشید برای گرم کردن آب استخر استفاده می‌کند. آب را از استخر پمپاژ می‌کند و سپس انرژی و گرما را که از خورشید دریافت می‌کند، به آب منتقل می‌کند و آن را گرم می‌کند.گرمکن خورشیدی از لوله‌های نازک و سیاه رنگ ساخته شده است که اغلب از جنس پلاستیک هستند. عملکرد این گرمکن بستگی به نور خورشید و موقعیت مکانی استخر دارد. بدیهی است که در صورتی که نور خورشید بیشتر و تعداد روزهای آفتابی بیشتر باشد، عملکرد گرمکن خورشیدی نیز بهتر خواهد بود.

با این حال، به دلیل اینکه نور خورشید تنها در ساعات محدودی در دسترس است، باید تلاش کنید در سایر ساعات نیز از ازای هدر رفتن گرما جلوگیری کنید.نکته‌ای مهم در خصوص استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی حساسیت زیاد آن به باد است و در مناطقی که بادهای قوی وجود دارد، عملکرد مناسبی نخواهد داشت. بهتر است در این موارد از گزینه‌های دیگری برای گرم کردن آب استخر استفاده کنید.

گرمایش استخر با سیستم گرمایش خورشیدی استخر

به طور کلی، گرمکن خورشیدی می‌تواند یک راهکار موثر و پایدار برای گرم کردن آب استخر با استفاده از انرژی خورشید باشد، اما شرایط مکانی و آب و هوایی محیط استخر و نیز عوامل دیگری مانند باد باید در نظر گرفته شوند تا بهترین راهکار برای گرمایش آب استخر را انتخاب کنید

در سیستم گرمایش خورشیدی استخر، پنل‌های خورشیدی در یک منطقه ایستاده یا نصب شده و آب استخر به آنها متصل می‌شود. آب استخر از طریق لوله‌هایی که از پنل‌های خورشیدی گذر می‌کنند، عبور می‌کند و با گرم شدن، به استخر بازمی‌گردد. در صورتی که آب در پنل‌های خورشیدی گرم نشود، از یک دستگاه پشتیبانی مانند یک پمپ استفاده می‌شود تا آب را به پنل‌های خورشیدی هدایت کند.

از مزایای استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی استخر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه‌جویی در مصرف انرژی: گرم کردن آب استخر با استفاده از پنل‌های خورشیدی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، چرا که از انرژی خورشیدی که به صورت رایگان و پایدار در دسترس است، استفاده می‌شود.

حفاظت از محیط زیست: استفاده از این روش برای گرم نگه داشتن آب استخر، باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت فسیلی و کاهش آلودگی میشود.

هیتر استخر

هیتر استخر یک راهکار موثر و سریع برای گرم کردن آب استخر با استفاده از انرژی برقی و گاز است. عملکرد هیتر استخر بر اساس تولید جرقه و اشتعال گازها است که باعث شعله‌ور شدن و تولید گرما می‌شود. این روش از نظر سرعت گرم کردن آب استخر، بسیار سریعتر از گرمکن خورشیدی است.هیتر استخر قابل استفاده در تمام شرایط آب و هوایی است و نیاز به نور خورشید یا شرایط آفتابی خاصی ندارد. اما نکته ی مهم در مورد استفاده از هیتر همصرف گاز بسیار بالاتر آن نسبت به سایر روش هاست و برای تولید گرما حجم بیشتری از گاز را مصرف می‌کنند.

گرمایش استخر با هیتر استخر

برای گرم نگه داشتن آب استخر در دماهای مطلوب، ممکن است نیاز به راه‌اندازی هیتر در طول روز به صورت مکرر داشته باشید.با توجه به مصرف بالای گاز توسط هیتر استخر، اگر قصد استفاده از گرمکن داشته باشید، باید توجه داشت که نیاز به راه‌اندازی حداقل دو بار در روز برای تولید کفایت‌کننده گرما خواهید داشت. به عبارت دیگر، گرمکن‌ها نسبت به هیترها نیاز به زمان بیشتری برای گرم کردن آب استخر دارند و باید در دوره‌های منظم به‌کار گرفته شوند.

به طور کلی، هیتر استخر یک راهکار قوی و سریع برای گرم کردن آب استخر است، اما باید توجه داشت که نیاز به مصرف بالای گاز و مراقبت دقیق از عملکرد و نگهداری هیتر را دارد. در صورت تمایل به استفاده از گرمکن، باید فرایند راه‌اندازی و نگهداری را به‌درستی انجام داده تا به گرمای مطلوب در استخر خود برسید.

هیترهای برقی

از دیگر تجهیزات و وسایل تامین حرارت گرمایش استخر هیترهای برقی بوده که روند تامین گرمای مورد نیاز اب را با کمک گرمای المنت ها به واسطه برق انجام میدهد.هیترهای برقی در مقایسه با هیترهای گازی ظرفیت حرارتی کمتری داشته و میزان مصرف برق برای تامین حرارت المنت ها در ان زیاد است. از هیترهای برقی برای تامین گرمایش استخرهای کوچک استفاده میشود.

هیترهای برقی با توجه به مصرف برق بالا و ظرفیت حرارتی پائینتر نسبت به هیترهای گازی، برای گرمایش استخرهای بزرگ و با دبی بالا مناسب نیستند و در این موارد استفاده از هیترهای گازی و پکیج های گرمایشی بهتر است. با این حال، برای استخرهای کوچک خانگی و جکوزی هایی که حجم آب آنها کمتر است، هیترهای برقی همانند هیترهای گازی یا پکیج های گرمایشی، به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای گرمایش آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گرمایش استخر

هیتر گازی

یکی دیگر از ابزار تامین گرمایش استخر هیتر گازی است که روند تامین حرارت در ان با تماس مستقیم اتش محفظه به لوله های اب است.از هیترگازی در تامین گرمایش استخرهای کوچک استفاده میشود.هیترهای گازی در انواع برندها تولید و به بازارعرضه میشود.هیتر گازی در مقایسه با سایر تجهیزات گرمایش استخر حجم کمتری داشته و هزینه ی بالاتری نسبت به هیتلر برقی دارد.

گرمایش استخر

مبدل های حرارتی پوسته و لوله یا مبدل حرارتی صفحه

استفاده از سیستم گرمایشی از کف استخر

استفاده از سیستم گرمایشی از کف استخر، یکی از روش‌های کارآمد برای گرم نگه داشتن آب استخر است. در این روش، لوله‌هایی در زیر آب استخر قرار می‌گیرند و آب سرد از طریق این لوله‌ها عبور می‌کند و با گرم شدن به صورت طبیعی به سطح آب می‌رسد. در این روش، یک دستگاه پمپ نیز به کار می‌رود تا آب را از سطح استخر به لوله‌های زیر آب جهت گرم شدن هدایت کند.

گرمایش استخر با سیستم گرمایشی از کف استخر

از مزایای سیستم گرمایش از کف روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی: گرم کردن آب از زیر آب باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود زیرا در این روش از انرژی خورشیدی یا از گرمای طبیعی زمین استفاده می‌شود.
 • عملکرد بهتر در هوای سرد: در مقایسه با سایر روش‌های گرمایش استخر، استفاده از سیستم گرمایشی از زیر آب در هوای سرد بهتر عمل می‌کند و به راحتی می‌توان از استخر استفاده کرد.
 • کاهش هزینه‌های نگهداری: این روش کمترین هزینه نگهداری را نسبت به سایر روش‌های گرمایشی دارد زیرا نیازی به سیستم‌های پیچیده و تعمیرات دوره‌ای نیست.
 • افزایش دوره استفاده: با استفاده از این روش، دوره استفاده از استخر به صورت قابل توجهی افزایش می‌یابد و می‌توان در فصول سرد سال نیز از استخر استفاده کرد.

سیستم گرمایشی از کف استخر به عنوان یکی از روش‌های موثر برای گرم کردن آب استخر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم، لوله‌هایی که دارای مایع گرم کننده هستند، در زیر سطح آب استخر نصب می‌شوند. این مایع گرم کننده معمولاً آب گرم یا گلایکول است که از طریق یک گرمکن به داغی مطلوب می‌رسد.وقتی سیستم گرمایشی از کف استخر فعال می‌شود، مایع گرم کننده به لوله‌ها وارد می‌شود و به طور مداوم از طریق یک پمپ گرمایشی گردش داده می‌شود.

هدف از این کار، گرم کردن آب استخر به دمای دلخواه است. هنگامی که آب به دمای مورد نظر رسید، سیستم گرمایشی خاموش می‌شود تا از هدر رفت انرژی جلوگیری شود.سیستم گرمایشی از کف استخر به دلیل قابلیت گرم کردن آب به طور یکنواخت و افزایش راندمان انرژی، مورد توجه بسیاری از صاحبان استخر قرار می‌گیرد. همچنین، با استفاده از این سیستم می‌توان هزینه‌های انرژی را کاهش داد و به محیط زیست کمک کرد.

کدام روش برای گرمایش استخر مناسب است؟

خرید پکیج و تجهیزات گرمایش استخر بر اساس میزان ابعاد استخر و اندازه ی پکیج گرمایشی مورد نیاز انجام میشود.نوع استخر خصوصی یا عمومی،سرپوشیده یا مسقف باعث تعیین نوع پکیج گرمایش استخر است.در سایت تخصصی اراز صنعت اطلاعات و مشخصات فنی انواع پکیج گرمایش استخر در ابعاد و اندازه های متنوع با قیمت مناسب ارائه شده است.

همچنین میتوانید برای دریافت مشاوره خرید پکیج گرمایش استخر با شماره ی پشتیبانی سایت تماس گرفته و با استفاده از دریافت مشاوره توسط متخصصین مجموعه ی ما ، پکیج گرمایشی استخر مورد نیاز خود را متناسب با فضای استخر و جکوزی سفارش دهید..خرید پکیج گرمایش استخر از شرکت اراز صنعت به همراه گارانتی عرضه شده وخریداران محترم میتوانند از شرایط ویژه و تخفیف انواع محصولات موتورخانه و استخر استفاده کنند.

قیمت تجهیزات گرمایش استخر

قیمت تجهیزات گرمایش استخر و جکوزی بر اساس میزان ظرفیت حرارتی،فشار کاری،راندمان،جنس به کار رفته در محصول،ابعاد،وزن و حجم ان متفاوت است.برای اطلاع از قیمت انواع پکیج گرمایش استخر میتوانید بر روی لینک پکیج گرمایش استخر کلیک کرده و از قیمت روز محصولات اراز صنعت باخبر شوید.

قیمت انواع پکیج گرمایشی و سایر تجهیزات موتورخانه به روز همراه با تخفیف بوده و کلیه محصولات با تضمین ارزان ترین قیمت ارائه میشود.جهت خرید پکیج گرمایشی و انواع تجهیزات مورد نیاز استخر وارد فروشگاه سایت آراز  شده و محصول خود را به همراه ضمانت و گارانتی سفارش دهید.

سوالات متداول

گرمایش استخر چیست؟

گرمایش استخر به معنی روش ها و استفاده از ابزارهای مختلف برای تامین حرارت مورد نیاز استخر، جکوزی است که بر اساس ابعاد، اندازه، حجم استخر به کار میرود.

چگونه پکیج گرمایش استخر را سفارش دهیم؟

برای گرمایش استخر و خرید پکیچ گرمایش استخر میتوانید با مراجعه به سایت آراز صنعت مدل های مختلف پکیج گرمایش استخر را از سراسر ایران دریافت کنید.

پکیج گرمایش استخر شامل چه مواردی هستند؟

برای گرمایش استخر و تامین حرارت مورد نیاز آن میتوان از ابزارهایی مانند هیتر برقی، هیتر گازی، پنل خورشیدی، مبدل های حرارتی پوسته و لوله استفاده کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها